Strona główna » Blog » Najlepsze atrakcje i zabytki w Dreźnie

Najlepsze atrakcje i zabytki w Dreźnie

Znajdujące się Saksonii Drezno jest miastem barokowych cudów, które zostały wskrzeszone do życia już po zakończeniu wojny. Spuścizna po dynastii Wettynów sprawia, że zwiedzanie Drezna to znacznie więcej niż drezdeńskie muzea i stare miasto. Odpowiadając na pytanie każdego, kto planuje wybrać się do tego miasta, czyli co warto zobaczyć w Dreźnie, skonstruowaliśmy ten niewielki przewodnik.

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Majestatyczny Kościół Marii Panny, ozdobiony przez jedną z największych kopuł wśród kościołów w Europie, zwraca uwagę jako jeden z głównych zabytków Drezna. Pierwotny kościół został ukończony w 1743 r., zgodnie z projektem architekta George’a Baahra, jednak został całkowicie zniszczony w 1945 r. Początkowo jej gruz został pozostawiony jako pomnik wojenny, ale ostatecznie został przeniesiony do magazynu w latach 80. XX wieku, aby przygotować się do przyszłej odbudowy. Rozpoczęła się ona w 1994 r., przy użyciu dużej ilości zachowanego materiału (3500 pojedynczych kamieni), a prace zakończono w 2005 r. Nowy pozłacany krzyż i kula na szczycie kopuły zostały wykute w Londynie jako gest pojednania, natomiast poprzedni uszkodzony krzyż znajduje się po prawej stronie nowego ołtarza kościoła.

Drezno – Pałac Zwinger

Jeden z najbardziej cenionych barokowych budynków w Niemczech. Pałac w Dreźnie został zamówiony przez saskiego elektora Augusta II Mocnego pod koniec XVI wieku, jako miejsce przeznaczone do organizowania wystawnych uroczystości dworskich. Prace zostały ukończone na początku XVIII wieku przez nadwornego architekta i wybitnych rzeźbiarzy. To, co zaczęło funkcjonować jako oranżeria, powoli przekształciło się w kompleks bogato zdobionych pawilonów i ogrodów z galeriami wyłożonymi balustradami i posągami. Jednym z wielu elementów teatralnych jest Nymphenbad (Kąpiel Nimf), fontanna w zagłębieniu otoczona rzeźbami nimf wieńczącymi balustradę.

Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie

Galeria Obrazów Starych Mistrzów mieści jedną z najwybitniejszych na świecie kolekcji sztuki włoskiej, hiszpańskiej, holenderskiej i flamandzkiej. Kolekcja została założona przez Augusta I w XVI wieku, ale ukształtowała się w 1746 roku za panowania Augusta III, kiedy zakupiono dużą część kolekcji księcia Modeny Francesco III. To jedno z najlepszych miejsc do podziwiania sztuki m.in. Vermeera, Rembrandta, Tycjana, Rafaela, Rubensa i wielu innych mistrzów. Naraz wystawionych jest około 750 obrazów, co stanowi nieco ponad jedną trzecią kolekcji.

Opera Sempera – opera w Dreźnie

Nazwana na cześć architekta Gottfrieda Sempera i otwarta w 1878 roku to druga opera w tym miejscu, po pierwszej spalonej w 1869 roku. Semper zaprojektował także oryginalną, ukończoną kilkadziesiąt lat wcześniej. Można znaleźć w niej posągi Goethego, Schillera, Szekspira, Moliera, Eurypidesa i Sofoklesa. Jeśli nie uda się zdobyć biletu wstępu na występ, zawsze można skorzystać z jednej z wycieczek, które odbywają się w godzinach porannych i popołudniowych. Również w języku polskim.

Zamek w Dreźnie

Ten renesansowy pałac w Dreźnie był rezydencją elektorów, a następnie królów Saksonii od XVI do XIX wieku. Pałac, podobnie jak Zwinger, jest teraz zespołem muzeów dla różnych kolekcji państwowych. Najbardziej wykwintnym ze wszystkich jest Zielona Krypta – królewska komnata skarbów. Można także zobaczyć zbrojownię, w której znajduje się zdumiewający asortyment zbroi, broni i regalii, oraz Izbę Turecką, jedną z największych kolekcji sztuki osmańskiej poza Turcją. Chcąc zwiedzić Drezno w jeden dzień, poza głównymi zabytkami w centrum, warto wybrać się właśnie do zamku.

Nocleg w Dreźnie

Atrakcje Drezna można byłoby wymieniać bardzo długo, ponieważ ciekawe miejsca w Dreźnie wstępują na każdym kroku. Niestety, podobnie jak w większości niemieckich miast, największym wydatkiem może być organizacja noclegu. Wybierając się do Drezna na weekend, warto skorzystać z budżetowych hoteli, które oferują wysoki standard i dobrą lokalizację. Można je znaleźć na stronie hotel-pracowniczy.pl. Oszczędzając nieco na noclegu, nie rezygnując przy tym z dobrych warunków, zwiedzanie Drezna będzie jeszcze przyjemniejsze.